historie akce

AKCE CIHELNA 2019

Jaká byla 22. Cihelna?

Cihelna 2019 byla mimořádná jako celek a zdárným průběhem i ukončením její pořadatelé zřejmě dosáhli pomyslného možného vrcholu akce!

Tak jak je základním posláním Akce Cihelna, i její 22. ročník připomínal a ukazoval historii a současnost obrany státu. Nabídl návštěvníkům atraktivní dynamické ukázky v podání Armády ČR, Integrovaného záchranného systému, Vězeňské služby, Policie, Vojenského muzea Králíky a klubů vojenské historie. Ve statických ukázkách byla prezentována současná i historická vojenská technika, dále např. moderní vojenská polní základna, historická vojenská ležení a život vojáků v nich, množství speciální techniky a výbavy všech na akci zúčastněných složek...

Letošního ročníku se za Armádu České republiky akce zúčastnilo 320 vojáků, 123 kusů vojenské techniky, z toho bylo 27 kusů techniky divákům představeno v rámci statických a dynamických ukázek. V historických ukázkách věnovaným připomínce hrdinství našich otců, dědů a pradědů při osvobozování severní Moravy – nesoucích název „Svoboda přichází přes Slezsko“ – vystoupilo přes 350 dobově vystrojených a vyzbrojených herců – členů více než čtyř desítek (!) vojenských historických jednotek a klubů vojenské historie.

Další dobrovolníci zajišťovali za podpory AČR přípravu bojiště, stavbu kulis, organizační službu a mnohé další, méně viditelné práce, často nevděčné a časově náročné. Pokud sečteme všechny ty, kteří se do letošní Cihelny nějakým způsobem zapojili, dostáváme se do blízkosti číslice 1.000! Vedle lidí, zbraní a techniky se akce účastnilo také 16 služebních psů a 4 služební koně.

Kvalita a rozsah historických bojových ukázek s tématem bojů v roce 1945 představovaly skutečnou špičku. Letošní téma přeneslo diváky do jarních měsíců roku 1945 na severovýchodě naší republiky. Čtyři desítky kusů velké vojenské historické techniky (originály i repliky) a více než 350 bojovníků strhli většinu přihlížejících do napínavého příběhu, vycházejícího z historických skutečností. V jednu chvíli se na bojišti, v explozích granátů a dýmu výborně připravených zkušenými pyrotechniky, střetly dva německé Panthery a čtyři sovětské/československé T-34, německý stíhač tanků Marder, kolopásový Half-track a Sd.Kfz. 251, několik různých kanónů, motocyklů, nákladních, obrněných i osobních vozidel a famózně pilotované stíhací letouny Jak 3 (ULL). Ty předvedly dech beroucí letecké divadlo, hloubkové nálety, při kterých běhal mráz po zádech.

Odkazy na nejlepší fotogalerie i filmové záznamy postupně zveřejníme v sekci Fotogalerie - www.akcecihelna.com/foto.php