Doprovodné akce

Spanilá jízda 2019


V pátek 16. 8. 2019 proběhne v rámci konání akce CIHELNA spanilá jízda vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách a oděvech okolními městy a obcemi.08:00 Vojenské muzeum Králíky - start

08:05 - 08:30 Králíky, Velké náměstí

... Lichkov - Mladkov - Pastviny

9:20 - 9:45 Žamberk, náměstí

... Lukavice

10:00 - 10:25 Letohrad, Václavské náměstí

... Šepec

10:50 - 11:15 Jablonné nad Orlicí, náměstí

... Červenovodské sedlo - 5 minut k seřazení

11:50 - 12:50 Červená Voda, parkoviště u obecního úřadu

13:00 Vojenské muzeum Králíky - ukončení


jízdy bojové techniky
ve vmk
tvrz hůrka
v době akce cihelna
tvrz bouda
posunutý bunkr
tvrz bouda
druhy prohlídek
jízdní řád autobusu
bojiště tvrz bouda a zpět

Sobotní hlavní ukázkový den na ploše bojiště otevře v 10:00 hodin tradiční průlet letounů JAS-39 Gripen a seskok elitních výsadkářů. Návštěvníkům se však doporučuje příchod do prostoru konání akce nejméně o hodinu dříve, neboť na ploše bojiště – v sekci statických ukázek – bude k vidění velké množství vojenské techniky, techniky HZS a dalších složek, účastnících se Cihelny 2019.

Další velké množství exponátů - tentokrát historických - bude k vidění ve velkých dobových leženích – československé, německé a sovětské armády.

Cihelna 2019 není jen program na „bojišti“ a na velkém náměstí v Králíkách. Do jejího programu se zapojují rozšířenou nabídkou muzea čs. opevnění, která neděli 18. 8. 2019 slaví jako Den muzeí v Králické pevnostní oblasti. Přístupné budou i některé méně často zpřístupňované části tvrzí Bouda a Hůrka, provozní dobu prodlouží pěchotní srub K – S 8 U nádraží, K – S 14 U cihelny, K – S 25 Na sedle a lehký objekt č. 111 ležící v bezprostředním sousedství „bojiště“.

Na Boudu a na srub K – S 25 zamíří v sobotu a v neděli speciální autobusová linka. V neděli obě muzea propojí Výroční nadstandardní prohlídka v délce trvání asi 6 hodin (!). Začátek je u vchodového srubu K – S 22a Krok v 10:15 hodin.

V Králíkách na nádraží bude přistaven Legiovlak – toto unikátní muzeum na kolejích zde budou moci zájemci navštívit od 13. do 18. srpna 2019.

V sobotu do Prostřední Lipky (na okraj „hlediště“ a „bojiště“) přijede nostalgický parní vlak jedoucí na trase Česká Třebová – Hanušovice a zpět. Zde je jeho jízdní řád, který je oproti ostatním sobotám v době konání Cihelny 2019 upraven: https://www.pardubickykraj.cz/historicke-vlaky

V době konání Cihelny 2019 bude mít otevřeno i Vojenské muzeum Lichkov, pěchotní srub K – S 5 U potoka a Východočeský památník celnictví na Velkém náměstí v Králíkách.

V sekci statických ukázek budou mezi prezentacemi vystavovatelů a podporovatelů akce zastoupeny také Vojenské muzeum Králíky a Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s. Zde mohou návštěvníci u obsluh získat informační materiály k akci, k čs opevnění na Králicku a také upomínkové a sběratelské předměty s tématem akce Cihelna a Králické pevnostní oblasti, včetně novinek, jako jsou publikace o čs. vojenské historii a kalendářů čs. opevnění… Prezentační stánek zde bude mít i legenda mezi grafiky zaměřujícími se na vojenskou tématiku – pan Pavel Rampír.